Тема:
Олександр Олесь «Наші предки-слов'яни»
Мета: поглибити знання дітей про Україну, про її
історичне минуле, про населення у давні часи; розвивати пізнавальні інтереси;
удосконалювати читацькі навички,
збагачувати словниковий запас, формувати оцінні судження; виховувати інтерес до
предмету, до історії нашого народу, бажання її вивчати.
Обладнання: портрет Олександра Олеся, книга «Княжа Україна», словникові слова,
презентація про слов'ян, розчитка, картки з деформованими прислів'ями, пірамідки слів.
Хід уроку:
І.Організаційний
момент.
Сьогодні у нас незвичайний урок:
У історичне минуле ми зробимо крок.
З історією ми з вами стрічались не раз,
І знову вона завітає у клас.
В історії є завжди перешкоди, та знаю
Для творчих дітей їх ніколи не має.
Девіз
уроку:
2. Читацька розминка.
2. Читацька розминка.
Край за
віддай рідний життя
.(За рідний край життя віддай)
Земля і мила рідна в жмені.(Рідна
земля і в жмені мила)
- Прочитати сонечком, дощиком, зливою, здивовано,
поважно.
б) Скласти прислів’я з таблички і пояснити.
.
(Вітчизна,рідний край, рідна земля)
- Підбери синоніми до слова Батьківщина
без2
|
ни8
|
без13
|
ко3
|
Бать14
|
Нема1
|
а9
|
|
ли7
|
щи16
|
||
дей12
|
ре4
|
||
ни17
|
нас10
|
||
рос6
|
лю11
|
ків15
|
ня5
|
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ
ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
1.Вступна
бесіда вчителя.
—
Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Прочитайте його назву.
— Як ви
вважаєте, про що йтиметься у творах цього розділу?
—
Продовжіть речення.
· Вивчаючи розділ, я навчуся...
· З творів розділу я дізнаюся...
2. Розповідь вчителя. У давні
часи, більше як півтори тисячі років тому, наша Батьківщина і землі виглядали
зовсім інакше, як тепер. Не було ані багатих міст,ні містечок, ні сіл, ні
доріг, тільки далеко простяглися бори й води. Мешкали на тих землях люди
високого зросту, сильні й працьовиті. Називали вони себе слов'янами.
На сьогоднішньому уроці
ми прочитаємо уривок з книги Олександра Олеся «Княжа Україна», в якій він в
поетичній формі переповів історію наших предків.
3.Опрацювання твору Олександра Олеся «Наші предки слов'яни».
Розповідь вчителя про письменника
Олександр
Олесь (справжнє прізвище — Кандиба) народився 4 грудня 1878 року в м.
Білопілля в Лебединськім повіті Слобожанщини, Сумської області в чумацько-селянській сім'ї. Дід по матері орендував
маєток у селі Верхосулі, де провів молоді роки Олесь. Батько, Іван Федорович,
працював на рибних промислах в Астрахані, де й утопився у Волзі, коли Сашкові
було 11 років.
Мати Олександра з трьома дітьми повернулася до
Білопілля. Виховувала дітей в любові. У чотири роки Сашко вже вмів читати.
Незабаром перед ним почала відкриватися чарівна поезія Шевченкового «Кобзаря».
Тут Олександр Олесь закінчив початкову школу й двокласне училище, а у віці 15
років (1893) вступив до хліборобської школи у містечку Деркачі неподалік Харкова. Там Олександр брав участь у випуску
рукописних журналів «Комета» та «Первоцвіт», в яких з'являються його перші
вірші.
Став вільним слухачем агрономічного відділення Київського політехнічного інституту, незабаром через матеріальні нестатки Олесь змушений
був залишити його. Працює в херсонських степах.
Визначальним фактом у житті Олександра Олеся стала
поїздка на відкриття пам'ятника
І. П. Котляревському в Полтаві. В цей час він познайомився з Борисом Грінченком, Михайлом
Коцюбинським, Лесею Українкою.
Творчість Олеся виразно поділяється на два
періоди — в Україні (1907–1918) та в еміграції (1919–1944). Від 1909 року
Олесь позначає обкладинки своїх книжок спершу з варіянтами (Кн. ІІ,
Т. ІІІ), а від «Драматичних етюдів» послідовно використовує позначення
«Кн.» плюс римська цифра, яка відповідає порядковому номеру збірки.
Тяжкими були останні роки Олександра Олеся. Гітлер
розчленовує Чехо-Словаччину, яка прихистила поета. Угорські фашисти в крові
затопили проголошену державність Карпатської України. У вересні 1939 р.
спалахнула Друга світова війна. Поета не покидають тривожні думи про сина
Олега — активного учасника руху Опору. Восени 1941 р. юнак побував у
Києві, мріючи про відновлення української державності. Та боротьба була
нерівною: нацисти схопили Олега Ольжича і в червні 1944 р. закатували в
концтаборі Заксенгаузен. Так передчасно обірвалося життя відомого
вченого-археолога і талановитого поета. 22 липня1944 року
Олександр Олесь помер у Празі, невдовзі після того, як одержав повідомлення про загибель сина Олега Ольжича. Похований на Ольшанському
кладовищі в Празі.
У 2010 році в м. Білопіллі було встановлено пам'ятник
Олександру Олесю.
-Як ви розумієте значення слова предки?
-Давайте з’ясуємо
точне визначення цього слова, яку дають словники.
( Діти працюють з тлумачними словниками різних
авторів)
4.2.Підготовка
до сприйняття твору.
Читання вголос тлумачення слів, поданих після
твору.
-Які із слів ви вже чули? А де?
4.3.Виразне
читання твору вчителем або слухання фонохрестоматії.
-Яка тема
цього твору?
-Які
слова незрозумілі?
4.4.Словникова
робота
Вправи на розширення поля читання.
кидалигороди
наказиполянах
ми
лував будував
видавав прадідів
річками племена
- Які слова незрозумілі? Пояснити їх значення.
- Читання «слів-блискавок».
Князь, Європа ,будівництво,
посланець, вбрання,
наймудріший,метушилось.
-Читання колонок слів у парі «буксиром»
плем'я князь
слов'яни
мудрість
забуття
праведний
метушилось
розкидались
4.5.
Читання твору мовчки.
- Кого описано в творі? Чи можна визначити
головного героя?
- Хто у центрі вірша? ( Наші предки і їхнє
життя)
4.6.
Читання твору ланцюжком.
4.7.
Складання дітьми запитань за змістом прочитаного.
4.8.Вибіркове читання.
- Прочитайте, як поет описує місце, де жили наші
предки.
- Як автор пояснює поняття рід, племена, старший
роду?
- Як наші предки обирали князя? Що вони цінували
у людині найбільше?
- Як слов'яни обороняли свої городи від ворогів?
- Що автор розповідає про їхні звичаї?
5.Фізкультхвилинка.
6. Вправи на розвиток
швидкості читання.
а) Гра «Дочитай речення».
- Знайдіть і дочитайте до кінця речення, яку починаються словами:
«На річках…», «Ось і…», «Але все…», «Над озерами…».
б) Гра «Хто швидше читає?».
- Знайдіть дієслова, які описують дії:найстаршого (керував, видавав,
правив, милував, карав); князя (судив, водив, був, ставав); віче (вибирало);
народ (будував); бою (починався).
7.Мовно-логічне
завдання.
- Користуючись текстом, доповніть розповідь про слов'ян потрібними словами
і виразами.
Слов'яни жили над _________, ____________, на
__________, у_______.
Оселялися вони __________, а роди складали __________ . Родом керував ________ і_______. Кожне _______ вибирало ________.( Слов'яни жили над
озерами, річками, на горах, у степах. Оселилися вони родом, а роди складали
племена. Родом керував найстарший і наймудріший. Кожне плем’я вибирало князя.)
8. Словесне
малювання.
- Які малюнки ви намалювали б до цього твору?
9. Читання за
методикою « Я – диктор».
10.Підсумок.
- Про що йдеться у творі Олександра Олеся?
- Яку назву він має? У якому значенні автор вжив слово предки?
- Які відомості про Україну та її населення ви одержали з цього тексту?
11.Домашнє завдання.
- Навчитися виразно
читати і переказувати твір.
- Намалювати малюнок
до твору і скласти розповідь за ним
Немає коментарів:
Дописати коментар