Розвиток творчих здібностей молодших школярів шляхом впровадження інноваційних технологій навчання та виховання через педагогічні ідеї В.О. Сухомлинського

сторінка інформатика 2 клас

субота, 24 грудня 2016 р.

субота, 26 листопада 2016 р.

урок "Наші предки-сло'вяни"

Тема: Олександр Олесь «Наші предки-слов'яни»
Мета: поглибити знання дітей про Україну, про її історичне минуле, про населення у давні часи; розвивати пізнавальні інтереси; удосконалювати  читацькі навички, збагачувати словниковий запас, формувати оцінні судження; виховувати інтерес до предмету, до історії нашого народу, бажання її вивчати.
Обладнання: портрет Олександра Олеся,  книга «Княжа Україна», словникові слова, презентація про слов'ян, розчитка, картки з деформованими прислів'ями, пірамідки слів.
Хід уроку:

Майстер-клас

Щоб дати учням іскринку знань, вчителю
потрібно ввібрати ціле море світла.
В. Сухомлинський



 Майстер-клас

 вчителя початкових класів
Устинівської ЗШ І-ІІ ст.


.              Новікової Тетяни Іванівни









Устинівка
 2016-2017 н. р.  




 
              Моя  ідея  полягає  в  тому,  щоб  використовуючи  методику  навчання в  початкових  класах,  забезпечити  значущість  пізнавального  інтересу у  загальній  структурі  навчальної  діяльності,  а  також  діяльність  у  формуванні  та  розвитку  компетентностей  учнів  для  реалізації  їх  потенціалу  та  успішної  навчальної  діяльності  в подальшому.
     Перед нами постає питання: « Без чого не може існувати сучасна школа?» Це, звичайно, без високо кваліфікованих вчителів, доброї матеріально - технічної бази, учнів та сучасних методів та форм навчання.
     В.О. Сухомлинський казав: «Школа повинна бути місцем, де кожна дитина має бути прийнятою такою, якою вона є: зі своїми почуттями, думками, проблемами, навіть невміннями і невдачами. Успіх у навчанні-єдине  джерело   внутрішніх   сил   дитини,   що   народжує   енергію  для подолання труднощів, бажання вчитися».
   Тема мого досвіду співзвучна проблемі реформування сучасної освіти: формування самостійної, ініціативної, вдумливої особистості через впровадження активних форм і методів навчання, серед яких провідне місце займає розвиток пізнавального інтересу учнів.
   Потенціал  продуктивних  методик  і  технологій  є  дуже  високим  і  реалізація  його  впливає  на  досягнення  такого  результату  навчання  як  компетентність.  
   Компетентність – це  інтегрований   результат  опанування  змісту  загальної  середньої  освіти,  що  виявляється  в  готовності  учня  використовувати  засвоєні  знання,  уміння,  навички,  а  також  способи  діяльності  у  конкретних  життєвих  ситуаціях  для  розв’язання  практичних  і  теоретичних  завдань.
  Життєві  компетентності школярів: пізнавальна, комунікативна, соціальна, полікультурна, інформаційна, компетентність саморозвитку і самоосвіти, ставлення до свого здоров'я. 
   Сучасний  урок  вже  не  можна  уявити  собі  без  новітніх  технологій.  Зовсім  звичними  на  уроках  стали  прийоми  інтерактивного навчання,  оскільки  вони  передбачають  створення  такого  навчального  середовища,  в  якому  теоретичні  та  практичні  знання  засвоюються  одночасно,  що  дає  змогу  учням  формувати  світогляд,  розвивати  логічне  і  критичне  мислення,  зв’язне  мовлення,  індивідуальні  можливості. 
















Слухачі майстер-класу

ПІБ вчителя
предмет


1
Борсук О.С.
Початкові класи



2
Присяжна Н.В.
Початкові класи



3.
Райніч В.І.
Вихователь ГПД










































Проблема «Технології фахової майстерності»

 Мета. Формувати відповідальність за самоосвітню діяльність вчителя, вміння творчо розв'язувати проблеми, опрацьовувати різноманітну інформацію, узагальнювати досвід роботи, пропагувати свої надбання вчителям інших шкіл району.

Тематика засідань.

Зміст      роботи
Форма роботи
Термін виконання
Відповідальний
Від
мітка

«Вчительська праця –це щоденна творчість і мистецтво»
Творче використання
 педагогічних ідей  В.О.Сухомлинського в практичній діяльності вчителя
обмін досвідом
Вересень

Новікова Т.І..

2

УРОК –  основна організаційна форма здійснення сучасного процесу навчання..

Відкриті уроки
Жовтень

Новікова Т.І.

3
«Цікаво- знаю- вмію»-використання інтерактивних технологій на уроках.
Prezi – презентація.
моделі уроків
Листопад

Новікова. Т.І.

4

Тренінгові заняття -технології співпраці.

Моделі уроків

Грудень

Новікова Т.І.

5
Особливості підготовки до проведення уроків
Ділова гра
Січень
Новікова Т.І.

6
Самостійне навчання- шлях до  розвитку творчорсті учня
Аукціон педагогічних ідей
Лютий
Новікова Т.І.

7
Погляд на майстерність вчителя
Рефлексивна вправа “Рекламна карусель
Березень
 Новікова Т.І.

8
Впровадження іінноваційних технологій в позакласну роботу
Розробка сценаріїв виховних заходів
Квітень
Новікова Т.І.


Робота слухачів між засіданнями

-розробки моделей уроків;
 -розробка позакласного заходу із застосуванням продемонстрованих   педагогічних технологій, форм і методів роботи.
ахист розроблених проектів, моделей.


Анкетування педагогів
Ø     Що в даному досвіді мене найбільше цікавить?
Ø     Чого я хочу навчитися?
Ø     Які знання, вміння і навички мені слід удосконалити?
Ø     Які ідеї досвіду я хочу використати для збагачення власної педагогічної лабораторії?



Рефлексивна вправа «Рекламна карусель”, в ході якої слухачі майстер-класу висловлюють  свої професійні погляди:
Метод «Мікрофон»
МЕТОД  «ЗАЙМИ  ПОЗИЦІЮ
 МЕТОД  «ПРЕС»
МЕТОД  «ПІДКАЗКА»
        МЕТОД «КОШИК ІДЕЙ»
     МЕТОД  «ДОШКА ЗАПИТАНЬ»


Вивчення думки слухачів про якість і результативність занять. Анкетування, проведення співбесід, інтерв’ювання, в ході яких можна з’ясувати, зокрема, такі питання:
Чи змінилось Ваше уявлення про даний досвід?
Що найбільше Вас зацікавило в ньому?
Що із запропонованого автором досвіду Ви будете запроваджувати у практичній діяльності?
Чи маєте Ви власний досвід вирішення даної проблеми, запровадження даної педагогічної ідеї, інноваційної технології?
Чи зможете Ви поділитись своїм досвідом (творчими знахідками) з колегами? та ін.


вівторок, 1 листопада 2016 р.

Самоаналіз уроку з основ здоровя в 4 класі

Тема: Збалансоване харчування. Вітаміни, мінерали, їх значення для здоров’я. Питний режим. Значення води для життя і здоров’я людини.
Мета: сформувати в учнів поняття про збалансоване харчування; ознайомити з групами харчових продуктів; навчити вживати різноманітну корисну їжу та належну кількість води, обмежувати вживання жирних, копчених і солодких продуктів та напоїв, смажених страв; виховувати дбайливе ставлення до води.

 Тип уроку – урок подачі нового матеріалу, перший урок з розділу  «Фізична складова здоровя.

УРОК з основ здоров’я в 4 класі Тема: Збалансоване харчування. Вітаміни, мінерали, їх значення для здоров’я. Питний режим. Значення води для життя і здоров’я людини.

Мета: сформувати в учнів поняття про збалансоване харчування; ознайомити з групами харчових продуктів; навчити вживати різноманітну корисну їжу та належну кількість води, обмежувати вживання жирних, копчених і солодких продуктів та напоїв, смажених страв; виховувати дбайливе ставлення до води.

Обладнання. Картки з продуктами, таблиця на компютері, презентація про воду.

Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
Запитання для опитування
- Що таке гармонійний розвиток?
- Що ти вирішив змінити в своєму житті для гармонійного розвитку?
- Які показники фізичного розвитку тебе не задовольняють, і що ти можеш зробити для їх покращення?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні наш урок присвячений вивченню основ правильного повноцін­ного харчування та його впливу на здоров’я людини. Під час уроку ми навчи­мося вибирати їжу, корисну для здоров’я, що містить вітаміни різних груп; які продукти потрібно включати в свій раціон;
          чому слід дотримувати питного режиму.
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.    Вправа «Мозковий  штурм »
-         Для чого люди  їдять ?
-         ( Щоб рости, мати силу, не хворіти, утамувати голод ,  нормально розвиватися, отримувати смакові задоволення, накопичення енергії , «за компанію», щоб вилікуватися , щоб жити …)
2.         Вступне слово вчителя
-         Для того, щоб рости і бути здоровим, потрібно правильно харчуватися. Саме правильне збалансоване харчування забезпечує організм необхідними корисними речовинами, тому така людина має високу розумову і фізичну працездатність, гарно виглядає, має гарний настрій, добре і легко навчається.
-         Пригадайте правила харчування. (Таблииця)
Загальні правила харчування
• дотримання режиму харчування;
• запобігання переїдань;
• вживання різноманітної та збалансованої їжі;
• дотримання норм особистої гігієни та правил поведінки під час їжі;
• дотримання питного режиму;
• дотримання умов теплової обробки продуктів і води;
• споживання тільки якісної їжі.

  Наша їжа - будівельний матеріал для організму. І вона також не однакова за своїм складом і значенням для організму.
3. Робота в підручнику с. 22 – 24:
v   Читання статті підручника;
v   Бесіда за прочитаним:
-         Яке значення має їжа для людини?
-         Які речовини отримує людина з їжею?
4.     Робота в парах.
Учні об’єднуються в парами. Кожна група отримує картки, на яких зображені продукти харчування. Завдання – розповісти про харчову цінність цього продукту.
Презентація пар
1-ша пара. Без білків людина не може існувати. Кожна клітина нашого тіла містить у собі білки. Щоб наповнити організм білками, потрібно їсти яйця, м'ясо, рибу, молоко. Містяться білки в картоплі, капусті, гречаній, рисовій, вівсяних крупах.
2-га пара. Жири це теж складова нашого тіла. Вони є одним з найголовніших джерел енергії. Це вони нам дають величезну кількість тепла. Найбільш необхідні для організму жири містяться у молоці та молочних продуктах, у яєчному жовтку. Корисна й олія.
3-тя пара. Вуглеводи знаходяться в продуктах у вигляді цукру та крохмалю. Цукор уживається і сам по собі, й у складі цукерок, варення, тістечок. Багато цукру містять мед, фрукти, ягоди. Крохмаль є у хлібі, картоплі, борошняних виробах.
4-та пара. Наш організм не обходиться без мінеральних речовин (кальція, фосфора, магнія, йоду, заліза). Вони необхідні для будівництва нашого тіла: кісток, скелета, м’язів, крові, мозку. Їх можна знайти у молоці, сирі, горосі, щавлі, м’ясі, рибі, яйцях, капусті, яблуках, грушах, суницях. Велике  значення мають і вітаміни, яких дуже багато у свіжих овочах і фруктах, проте зовсім немає у штучних напоях, цукерках, жувальній гумці. Багаті на вітаміни м'ясо,  риба, щавель, яйця, молоко, рослині олії, бобові, круп’яні вироби.
- Які ж бувають групи продуктів? (Хлібобулочні вироби, овочі та фрукти, молочні продукти, м'ясо, риба, яйця.)
  5.  Розповідь учителя (презентація про воду)
   - Вода – джерело життя. Значення води для життя як складової раціону харчування величезне.
   Вода незмінна харчова речовина. Якщо без їжі людина може прожити 20 днів і більше, то без води – тільки 5-7 днів. Тіло людини на 50-60% складається з води. Кількість води в організмі людини залежить від віку і складу тіла, особливо від м’язової маси і жирової тканини. Перевага мязової маси  в молодому віці передбачає більший вміст води, ніж в організмі літніх людей.
   Нестачу води організм відчуває дуже швидко. Виникає відчуття спраги, що характеризується неприємною сухість в роті, спричинене втратою води із слизової оболонко ясен, язика, щік. При сильному зневодненні знижується кількість або повністю припиняється виділення сечі. Потреба у воді виникає при підвищенні температури повітря і збільшенні фізичного навантаження.
   При випаровуванні води з потом відбувається охолодження тіла. При нестачі води в організмі і неможливості достатнього виділення поту в спеку можливий тепловий удар.
   Вода надходить в організм у складі їжі, з напоями. Найкращим джерелом легкозасвоюваних поживних речовин у найбільш збалансованому вигляді вважаються соки. Соки сприяють очищенню організму, вони містять велику кількість речовин, які сприяють насиченню киснем органів людини. Соки стимулюють розумову діяльність, а також нейтралізують шкідливі продукти, які зашлаковують організм. Соки допомагають підтримувати здоров’я в нормі, володіють поживною і біологічною цінністю.
   Багато соків мають профілактичну або лікувальну дію.
   Мінеральні води поділяють на питні лікувальні і питні лікувально-столові. Лікувально-столові води можуть уживатися безпосередньо як напої, що втамовують спрагу, лікувальні – тільки за призначенням лікаря.
5.Фізкультхвилинка
6. Читання статті в підручнику про воду (с.24-26)
-   Поясніть вислів «Вода – це здоров'я, вода – це життя»
( використання елементів учнівської презентації, зокрема Бірки Софії за 2 клас про воду)
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Індивідуальна робота
Картка 1
У кружечках постав цифри від 1 до 6. Шість балів постав біля тієї рідини, яку вживаєш найчастіше, а один біля тієї, що вживаєш найменше.
o                      Вода
o                      Сік
o                      Мінеральна вода
o                      Компот
o                      Чаї
o                      Молоко

Картка ІІ
Відгадайте ребуси.
5. Гра «З якої групи продукт»
Учитель читає загадки, а діти мають вписати відгадки до певної групи продуктів (таблиця – на дошці): Хлібобулочні вироби. Овочі та фрукти. Молочні продукти. М'ясо, риба, яйця.

Він і чорний, він і білий,
І завжди він загорілий.
Як до столу ми йдемо,
То без нього не їмо.(Хліб)

Рідке, а не вода, не сіють, не печуть, не варять,
а всі їдять і хвалять.(Молоко)

Солоденьке, як медок,
Холодненьке, як льодок.(Морозиво)

Хто, неначе апельсин,
Вітаміни має всі,
Та не з дерева звисає,
А на грядці виростає.(Морква)

Моє тіло під землею,
Кучерики понад нею,
Любить мене кожна юшка,
Називаюся ...(Петрушка).

Сидить баба на грядках,
Вся закутана в хустках.(Капуста)

Під землею птиця
Кубло звила
І яєць нанесла.(Картопля)

Круглий, як сонце,
Смугастий, бокастий.
Дуже солодкий
І трішки хвостатий.(Кавун)

У зеленій оболонці,
А всередині — мов сонце.(Кавун)
У зеленім картузі
На одній стоїть нозі.
Коло вуха китиця,
Золотом він світиться.
Звичка гарна, отака:
Він голівку повертає
Вбік, де сонце котиться,—
Родичем доводиться.(Соняшник)

І печуть, і варять мене,
І хвалять, і їдять мене,
Бо я добра.(Картопля)

Червоненькі кругляшки
Почіплялись на гілки.
Позбираю всі підряд,
Буде добрий з них салат.(Помідори)

У кожній господі
Стала у пригоді.
Та хто роздягає,
Сльози проливає.(Цибуля)

Що то за голова,
Що тільки зуби й борода?(Часник)

Хоч зубів багато маю,
Та ніколи не кусаю.
Довгі коси маю
Та не заплітаю.(Кукурудза)

Мов червоний ліс,
На городі зріс,
В борщі скупався,
У рот сховався,
Язик припік,
В борщ назад утік.(Перець)

Маленьке, кругленьке
З гори скотилося
Впало, розбилося.
Нема того бондаря,
Щоб його скував.(Яйце)
У воді вона живе,
Немає дзьоба, а клює ( Риба)
3. Робота в групах.
    Розгадування кросворду










                                                                       
                                                                                   9.
















                   3.







          

















                                 
                                     1.    
                                     2.
                                                     
                                                

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
-       Навіщо людині потрібно їсти?
-       Яку їжу потрібно вживати, щоб бути здоровим?
-       Які вітаміни вам відомі?
-       Яким є значення вітамінів для організму людини?
-       Яку роль у функціонуванні організму людини виконують вода та напої?
-       Скільки води ви випиваєте за день?
-       Яку воду пють  у вас удома: з крану, з криниці, кипячену, придбану у крамниці у пляшках? Чому?
-       Чому необхідно вживати різноманітну їжу?
-       Продовжіть твердження: «Щоб бути здоровим, я вважаю…, тому що…».
VІІ. Домашнє завдання. Виконай разом з батьками. Користуючись різними джерелами інформації, дізнайся, які вітаміни є в продуктах, що ти споживаєш. Запиши в зошит назви цих продуктів і вітаміни